AKTUALITY

2004


   Vážení návštěvníci, čtenáři!

   Aktuality jsou na titulní straně deklarovány již od počátku existence těchto stránek. Rychlé nabývání rozsahu po roce poněkud zvolnilo tempo (v posledních měsících se spíše než dalšímu rychlému rozšiřování věnuji celkovému vzhledu, provázání stránek odkazy a celkové přehlednosti), proto krátké zprávy a upozornění na novinky a události budou postupně zveřejňovány na této stránce, aby byly snadno dostupné a odděleny od stálého obsahu.

   Také zde budou možná uvedeny některé odpovědi (na oddělené stránce) na nejčastější dotazy týkající se pěstování akvarijních rostlin, nebo alespoň odkazy na stránky, kde je již problematika vysvětlena. Řadu těchto aktualit jsem dosud vepisoval na diskusní stránky akvarium.cz, jejichž vyhledávání je však s odstupem času obtížné (a pro autora odpovědí je také poněkud unavující opakovat neustále tytéž či podobné odpovědi na stále obnovované dotazy...)

   Vladimír Pelikán, 15. června (jún) 2001


(12. 9. 2004 - 24. 12. 2004)
(*) (aktualizováno 21. 10., 24. 12. 2004 !!!)
Od ledna (januára) 2005 budeme mít v ČR nový časopis Akva tera fórum.
Šéfredaktorem bude Jindřich Novák (dříve časopis AT). V nejbližších dnech budou ve vybraných akvaristických prodejnách volně k dispozici výtisky "nultého čísla" (pro reklamní účely) k nahlédnutí.

(*) Na stránkách www.akwarium.org - zřejmě blízkých spolku Krakowskie Stowarzyszenie Akwarystów - jsem si prohlédl přehledně uspořádaný souhrn výsledků jednotlivých ročníků špičkových soutěží o nejkrásnější rostlinové akvárium včetně fotografií.
Objevil jsem je díky statistice odkazů na mé stránky, s radostí tedy oplácím a doporučuji k nahlédnutí.

(*) Prohlédl jsem si také letošní "novinku z dílny na dezinformace" Rataj otec a syn.
Jmenuje se "Nová revize rodu Echinodorus Richard, 1848 (Alismataceae)", autorem je Karel Rataj. V mých očích je uskutečněním těch nejabsurdnějších představ, které ztělesňují neserióznost a nepoctivost autora (nebo autorů?)...

(1. 6. 2004)
Báječný film (nejenom pro děti) Hledá se Nemo.
Atrakce pro majetné: Je lepší velké akvárium nebo počítačová animace? Zamyšlení nad metodou, jak bude možné elegantně obejít údržbu akvária a nutné znalosti a zkušenosti k tomu potřebné...

(15. 5. 2004)
Z akvaristické diskuse akvarium.cz šupem na pornostránky?
Zamyslete se nad bezpečností surfování po Internetu.

(1. 1. 2004) PF 2004 Všem čtenářům i akvaristům přeji mnoho zdraví, štěstí a radosti v roce 2004.


(9. 12. 2003) Akvarijní rostliny - Barry James - příručka pro začátečníky, luštitelský rébus v češtině pro pokročilé...

(1. 10. 2003) Ryby svítí samy :o) - aktualizoval jsem text o geneticky upravených "svítících" rybkách z Thajska včetně odkazů na texty a fotografie ze zahraničí.

(22. 9. 2003) GALERIE SNŮ
- tak by bylo možno nazvat obchodní přehlídku akvarijních vodních zahrad Takashi Amana zveřejněnou na japonských stránkách. Pro zájemce jsem zjednodušil stahování větších fotografií umístěním do jediné stránky.

(1. 7. 2003) Fialové zářivky netřeba, RYBY SVÍTÍ SAMY :o)
- vložen text s odkazy na zajímavý výsledek mezidruhové transgenní manipulace.


15. 6. 2003 - Aktualizována stránka fotografií Takashi Amano.
(Původní odkazy na jeho firemním webu byly zrušeny.)
14. 5. 2003 - Vládní zákon o zoologických zahradách byl vetován prezidentem ČR, (ten přehlasován)...
13. 5. 2003 - na stránku Hledáte něco? jsem po nedávném připsání zajímavých odkazů na německé stránky přidal i odkaz na velmi hodnotný soubor textů o správném a efektivním způsobu vyhledávání informací na internetu.
Všem vřele doporučuji k prostudování...
8. 5. 2003 - přidána čerstvá knižní novinka - Encyclopedia of Aquarium Plants
5. 5. 2003 - doplněno další "moje akvárium", tentokrát Luboše Grünwalda.
4. 2. 2003 - malá aktualizace textu Filtry a filtrace, v galerii přidán druh Sagittaria subulata.
2. 2. 2003 - do galerie rostlin přidán portrét druhu Shinnersia rivularis.
1. 2. 2003 - přidáno nové foto velkého akvária a doplněn text (Zakládání okrasného akvária).
25. 1. 2003
   Po delší době aktualizace literatury
(předplatné Aqua-Planta) a knižních novinek. (nové anglické vydání Aquarium Plants C. Kasselmannové). Poněkud překvapující je, že nové vydání známé "rostlinkářské bible" je v USA zhruba dvakrát tak drahé (v USD), než v Evropě (něm. vydání - v EUR). Je pravděpodobné, že cena po čase půjde výrazně dolů. Ale kniha určitě stojí za nějaký ten dolar navíc.


   Byl jsem donucen spěšně přesunout obsah mého webu na novou (již stálou) adresu:
http://planta.aquariana.cz

   Původně jsem předpokládal postupný přechod na planta.aquariana.cz s dožíváním původní adresy http://akvarium.hyperlink.cz. Zde bylo hostování změněno na placené k 1. 11. 2002, avšak neschopnost administrátorů CP-online (viz Computer Press a.s.) včas sdělit přístupový kód a předem oznámit datum zablokování přístupu návštěvníků na (původní) server s uloženým obsahem mne donutila vše provést neplánovaně v okamžiku, kdy jsem zjistil jeho nefunkčnost (o půlnoci ze 6. na 7. listopadu 2002), aniž bych mohl využít předem zaplacených "služeb"...

   Omlouvám se předem za (možnou) nedostupnost některých stránek či fotografií, postupně je nutno všechny stránky upravit pro novou adresu. V průběhu listopadu 2002 se mi snad podaří dostat se na hyperlinkový server a provést i tam potřebné úpravy, aby odkazy zavedené z jiných stránek, zejména vyhledávacích služeb, nezůstaly "viset ve vzduchoprázdnu".

Vladimír Pelikán, 7. listopadu (november) 2002


   Aktualizace 19. (25.) srpna (august), 12. září (september), 19. října (október) 2002

   Srpnovou malou "aktualizaci" musím začít omluvou. Omluvou všem návštěvníkům, kteří byli administrací Hyperlink.cz (Computer Press a.s.) v minulých týdnech nedobrovolně a bez jakéhokoli upozornění přesměrováni na e-obchod Vltava.cz (téhož majitele). Manažer internetových projektů Computer Press, Dalibor Kaláb takovéto jednání považuje za standardní metodu, jak zajistit návratnost finančních prostředků investovaných do (dnes již mrtvého) projektu "WEB ZDARMA". Že tento postup NIKDY nebyl uveden ve zřizovacích podmínkách, zřejmě nepovažuje za důležité. Po dvouletých zkušenostech (dobrých i špatných) nyní považuji za NEVYHNUTELNÉ přestěhování mých stránek na jinou (stálou) adresu, na server, který nebude znemožňovat přístup ze zahraničí, což v důsledku vedlo k "vymazání" odkazů na tento i ostatní (hyperlinkové) weby u zahraničních vyhledávacích služeb (Google.com, Yahoo.com apod.) Poněvadž oficiální informace o ukončení projektu "WEB ZDARMA NAVŽDY" uvádějí, že ono reklamní "NAVŽDY" končí 31. 10. 2002, budou prozatím stránky umístěny na této adrese i nadále a po převedení na jiný, plnohodnotný server se stálou (na Hyperlink.cz nezávislou) adresou bude zde uvedena adresa nová. Na adrese http://akvarium.hyperlink.cz bude umístěn odkaz na tuto novou adresu, kde budou stránky nadále rozvíjeny, aktualizovány a doplňovány. Pokud by byl uvedený postup znemožněn nebo stránky byly zrušeny administrací Hyperlink.cz bez předchozího upozornění nebo návštěvníci opět přesměrováni na nějaký cizí obchod, jistě novou adresu kdykoli později najdete na vyhledávačích, ať už domácích (např. JYXO), nebo zahraničních, které pravidelně aktualizují své databáze. Stačí zadat klíčové slovo akvárium, akvarijní rostliny apod...

   Doplnil jsem zatím jen aktuální údaje na téma akvaristické živnosti, kde se sledovaná problematika vyvinula do poněkud absurdního konce...

   (25. 8. 2002)
   Přidal jsem stránku nabízející akvaristům možnost výkupu některých jejich přebytků (akvarijní rostliny) za dobré ceny. Na této stránce také budou popsány postupy, jak vzácné a dlouho pěstované rostliny (zvláště velkých rozměrů) správně připravit pro prodej (zaslání poštou apod.). Nejčastější příčinou znehodnocení rostlin (alespoň podle mých zkušeností) bývá hrubé a nedbalé zacházení po vytažení z akvária, ve kterém (často dlouhá léta) rostly.

   (12. 9. 2002)
   K zamyšlení nad současným vývojem "organizované akvaristiky" mě inspiroval text (českým akvaristům) předsedy Evropské asociace akvaristů a teraristů (EATA), pana Franze Scherleitnera.
Vyšlo první číslo časopisu AKVÁRIUM ŽIVĚ - profesionalitou přípravy pro tisk výrazně převyšující našeho domácího "konkurenta". Jeho distribuce však poněkud vázne...

   (19. 10. 2002)
   "Za blbost se platí..." odedávna, ale každý si tu svou zkušenost musí získat sám - bývá nejcennější. Případ mého nákupu krmiva v maloobchodě vám možná pomůže při rozhodování co, kde, za kolik. Jinak je to zcela obyčejná lidská chyba. Drahá.

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 4. května (máj) 2002         (18. 5. NAŘÍZENÍ VLÁDY ZRUŠENA PARLAMENTEM !!!)

(22. 5. 2002)    Živnosti, zákon, ochrana zvířat a rekvalifikace...   

   K hodně diskutovanému tématu umělého přidávání CO2 do rostlinového akvária jsem sestavil komplexní souhrn obecných informací, které snad pomohou čtenáři při orientaci v souvislostech "hnojení" oxidem uhličitým. Nejedná se v žádném případě o přesný návod, "kde co koupit a kolik to bude stát"...
Nařízení vlády ČR č. 469/2000: JE PROTIÚSTAVNÍ ! (Kdyby jenom toto...)
(20. 4. 2002 - nová stránka: Které zářivky jsou nejlepší... ) - doplňkové téma k problematice osvětlení rostlinového akvária.

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 2. dubna (apríľ) 2002

   Přidal jsem přehled zářivkových trubic, aby bylo možno srovnat základní parametry - světelný tok a barevnou teplotu vyzařovaného světla. Přehled zahrnuje (po doplnění 29. 4.) všechny důležité dodavatele zářivek na českém trhu. Snad to pomůže akvaristům - a třeba i obchodníkům - v orientaci.
27. března přidána stránka živnosti - daně, 29. března rozšířeny řasy)

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 17. března 2002

   I na přání čtenářů jsem zařadil první část souboru věnovaného problematice "řas" (a všeho, co pod tento pojem akvaristé obvykle zahrnují). Bude nutno vyhledat řadu informací z různých zdrojů, takže považujte 1. část za pouhý začátek cesty...

   (16. 3. doplněn komentář "horké" - ukončené diskuse - živnosti: I toto je "ČESKÁ AKVARISTIKA")
Kdo věc nesledoval od začátku, bude to mít těžké. Od konce to nepůjde...
Diskusi čtěte pokud možno jen na lačno!

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 3. března (marec) 2002

   Doplnil jsem nedávno do Galerie Aponogeton madagascariensis - detaily listů jsou mezi rostlinami opravdovou specialitou. Pár nových fotografií je také v rubrice "MOJE AKVÁRIUM"... ("Igi", Kamil;)
Připravuji stručný souhrn dostupných informací o řasách v akváriu a současně o alelopatii ("nesnášenlivosti") akvarijních rostlin. Nic "převratného" to ale nebude...

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 15. ledna (doplněno 21. a 26. ledna, 13. února...februára) 2002

   V rubrice Ze světa... jsem podstatně rozšířil příspěvek k tématu Nový živnostenský zákon a akvaristé...
Děkuji všem, kteří mi napsali vlastní zkušenosti a názory. Nahlédnutím do seriózních zdrojů zabývajících se právnickou problematikou se věc velmi zjedodušila. Akvaristy straší hlavně ti, kteří chtějí na jejich malé orientaci v právní problematice rychle vydělat peníze. Náhled "pod pokličku" jedné takové dezinformace.
(Vyžádané) oficiální stanovisko vlády k problematice chovatelských živností je zde uvedeno také. Doufám, že tímto mohu >>seriál<< ukončit... (ukázalo se, že ne).

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 6. ledna (január) 2002

"... P.S.: V současné době připravuji další článek o vlivu množství živin a intenzity osvětlení na rychlost růstu ponořených (submerzních) rostlin, měl by být hotov do konce června... (nepodařilo se, takže snad...) ..."

   Konečně se mi podařilo dokončit slibovaný text s dlouho odkládaným datem zveřejnění. Snažil jsem se vyplnit jedno - pro české akvaristy dosud zamlžené - bílé místo v poznatcích o skutečných vlastnostech a potřebách ponořených vodních rostlin v akváriu. Akvarijní rostliny, fotosyntéza, světlo a CO2 .

   Do rubriky Ze světa... jsem přidal příspěvek k tématu Nový živnostenský zákon a akvaristé...
   Budu potěšen, napíšete-li vaše osobní zkušenosti - rád zde zveřejním.

   Přidal jsem stránku Nové knihy, kde budu uvádět aktuální nabídku a novinky "rostlinkářské" akvaristické literatury. Samozřejmě jen to nejlepší, co stojí za útratu peněz. Všechny by se tam stejně nevešly.

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 1. ledna (január) 2002

   Po delší době se vracím k rozšíření obsahu stránek (nejen psaním živ je člověk...). Od srpna jsem provedl jen několik drobných úprav, rozšíření rubriky "Moje akvárium" a některé další "drobnosti".

   Při brouzdání po internetu jsem se důkladně probral některými zahraničními stránkami, zdá se, že např. i v Německu nastupuje generace publikující na vlastních www stránkách. Horkou novinkou se zřejmě stane nově budovaný "web" AQUA PLANTA, pokud bude kvalitní stejně, jako čtvrtletník tohoto jména (známý rostlinářský časopis), pak se máme na co těšit.
Další jsem zařadil do nově zřízené rubriky Drobnosti ze světa, kam budu vkládat různé komentované zprávičky a odkazy na zajímavé stránky.

   Vladimír Pelikán


2001


   Aktualizace 21. srpna (august) 2001

   Pustil jsem se do zásadní změny stránky Literatura z domova i zahraničí, protože její datový objem (mnoho velkých fotografií) byl nadále neudržitelný. Na hlavní stránce jsou nyní jen malé fotografie s odkazy, na dalších 14-ti (- a další přibudou) je plné znění textů, velké fotografie titulů, případně další odkazy na... (viz např. stránky věnované japonskému fotografu TAKASHImu AMANOvi). Takže zájemci připojení telefonní linkou mají přece jen snadnější cestu k hledanému...

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 6. srpna (august) 2001

   Přinášet v srpnu jako "aktualitu" informaci o soutěži, jejíž uzávěrka byla 30. března, snad v době internetu ani není slušné. V Zemi České, Moravské a Slezské však některé informace v médiích, pro něž jsou určeny, "padají pod stůl", takže nezbývá než ona osvědčená "šeptanda". Nezoufejme však, soutěž je letos zahájena nově (koná se její první ročník), měla by se podle záměrů jejích tvůrců konat každoročně, tak se můžeme uklidňovat myšlenkou, že letošní kolo je "jen zahřívací"... Ale pozor! "Za volantem" sedí sám "velký guru" Takashi Amano (Japonsko), takže ono "zahřívání" bude vypadat asi jinak, než jsme zvyklí u nás. Berte proto, prosím, informaci o nové "globální soutěži okrasných rostlinových akvárií" jako informaci o jejím početí, uvidíme, jaké přinese výsledky. Ty už si však bude muset (s ohledem na autorská práva k fotografiím) vyhledat každý sám, počínaje adresou http://www.adana.co.jp.

   Vladimír Pelikán


   Aktualizace 14. července (júl) 2001

   Pro mnohé, kteří již znají, jakým způsobem přišel "na svět" Ratajův Echinodorus africanus i některé další jeho "nové druhy", je můj kritický pohled na poslední číslo AT (červenec 2001) jen zopakováním základních faktů s dalšími doplňujícími poznámkami. Raději bych psal o jiných věcech, ale to, co se děje v AT, mne přece jen "zvedá ze židle". Možná nové číslo bude za pár desítek let vyhledávanou kuriozitou, dnes je to jen doklad pochybných praktik, které v privátním časopise přežívají z komunistické éry. Mlčky přihlížet nebudu, podobné Ratajovy "publikační" aktivity a Novákova cenzura si ostrou kritiku zaslouží. Máte-li opačný názor, dejte mi vědět!

   Vladimír Pelikán


AKVÁRIUM  PELIKÁN  -  ZPĚT  NA  TITULNÍ  STRANU